Naujienos

Kas yra investicinis auksas?

Kasdien vis daugiau žmonių domisi apie investicinio aukso įsigijimą, tačiau žengiant į aukso rinką kyla abejonių ir klausimų: ar tai yra verta, kada yra naudinga investuoti, kokį investicinį auksą rinktis? Šiame straipsnyje paprastais žodžiais atsakysime į dažniausiai užduodamus klausimus.

1. Kada verta pirkti?

Norite investuoti į auksą, tačiau galbūt baugina didelės kainos, nes bankų analitikai teigia, kad aukso vertė pasiekė aukščiausią tašką? Rekomendacijas teikiantys finansų analitikai dažniausiai tai vertina spekuliatyviai, tik kaip trumpalaikę perspektyvą. Jei jūsų tikslas yra apsaugoti santaupas nuo infliacijos ir finansų krizės, nedvejokite – įsigykite aukso jau dabar!

Remiantis duomenimis, aukso vertė krizės metu keisis ir tuomet jau bus nebesvarbu, už kokią kainą jo įsigyjote. Tačiau tai nereiškia, kad visus pinigus turite investuoti į auksą. Ekspertai rekomenduoja į tauriuosius metalus investuoti apie 10 – 15% santaupų.

Rekomenduojame auksą pirkti palaipsniui – skirtingu laiku ir skirtingomis kainomis. Taip ilgainiui išlyginsite vidutinę pirkimo kainą ir sumažinsite sąnaudas.

2. Kokio aukso pirkti – fizinio ar elektroninio?

Aukso kaina nuolat svyruoja, todėl neverta tikėtis didžiausio pelno. Nusipirktą taurųjį metalą laikykite fiziniu turtu, kuris ilgainiui apsaugos jūsų santaupas nuo nuvertėjimo.

Siekiant apsaugoti santaupas nuo finansinės krizės padarinių, reikia įsigyti tik fizinio aukso, pavyzdžiui, monetų arba luitų.

Didelis elektroninio aukso (vertybinių popierių, kurie tam tikru būdu susieti su auksu) trūkumas yra tai, kad elektroninis auksas retai būna padengtas fiziniu turtu, dažniausiai tai yra tik „popierinis pažadas“. Savo ruožtu perkamas elektroninis auksas, kurį bet kuriuo metu galima pasiimti ir fiziniu auksu, kainuoja tiek pat, kiek fizinio tauriojo metalo monetos ir luitai, tačiau aukso atsiėmimas elektroninėje erdvėje yra susijęs su tam tikra rizika.

3. Monetos ar luitai?

Nesuklysite įsigiję klasikinių investicinių monetų, pavyzdžiui, „Krugerrand“, „Klevo lapas“, „Kengūra“, „Amerikos erelis“, „Filharmonija“ arba mažų 20 frankų istorinių monetų. Jos pasižymi likvidumu visame pasaulyje, vadinasi, jas bet kada galima parduoti beveik visose pasaulio šalyse. Palyginti naudingos yra 1 uncijos svorio monetos, didžiausias jų antkainis yra 7% rinkos vertės.

Pasaulinė praktika rodo, kad sąžiningas tauriųjų metalų prekybos agentas už vienos uncijos monetas moka kainą, viršijančią rinkos vertę, pavyzdžiui, 1 – 1,5% didesnę nei aukso rinkos kaina.

Be to, nesuklysite rinkdamiesi investicinio aukso luitus, nes jų antkainis tesiekia 3 – 5% rinkos vertės. Atsiradus poreikiui luitai gali būti parduoti rinkos arba šiek tiek mažesne kaina, kuri būna iki –1% rinkos vertės.